msza w starym rycie

Msza Święta sprawowana w tradycyjnym (klasycznym) rycie rzymskim

O. Pio nie miał nic wspólnego z „posoborowym” duchem „odnowy” w Kościele. Do końca swoich dni odprawiał Mszę Trydencką (tzw. Mszę „przedsoborową”), o co prosił władze Kościelne. W głębokiej duchowości świętego Ojca Pio (1887-1968) nie było krzty popularnego dzisiaj charyzmatyzmu na modłę Odnowy w Duchu Świętym, Taize czy też innych wspólnot zapożyczonych z protestantyzmu lub judaizmu.

papież Benedykt XVI
W związku z publikacją Listu Apostolskiego Motu Proprio Summorum Pontificum traktującego o celebracji Mszy Świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego papież Benedykt XVI wystosował list, wyjaśniający przyczyny powstania tego dokumentu. Pisze w nim m.in: „po pierwsze, lękano się, że dokument ten godzi w autorytet Soboru Watykańskiego Drugiego (...), po drugie...”
Benedykt XVI
7 lipca 2007 roku doczekaliśmy się dokumentu opracowanego przez papieża Benedykta XVI, który reguluje status prawny nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Motu Proprio, czyli list papieski o charakterze dekretu zatytułowany „Summorum Pontifium” zastępuje poprzedni dokument „Ecclesia Dei” ogłoszony 18 lipca 1988 r. przez Jana Pawła II. Oba dekrety poruszają temat celebracji liturgii w nadzwyczajnej forma rytu rzymskiego.
Msza Święta sprawowana w tradycyjnym (klasycznym) rycie rzymskim
Kościół z niecierpliwością oczekuje "uwolnienia" przez Benedykta XVI Mszy Trydenckiej. Papież jest przekonany, że kryzys w Kościele, którego jesteśmy świadkami, wynika w wielkiej mierze z dezintegracji liturgii. Tak jak przepowiadała Maryja reforma liturgii wprowadziła w Kościele zamęt, kryzys wiary i spadek powołań. Jedynym ratunkiem jest powrót do tradycji i świętości, których ludzką ręką zmieniać nie można.